TSK ‘nın Seçkin Komandoları Zorlu Eğitimi ile Görenleri Hayran Bıraktı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak seçilen komandoların aldığı eğitimler görüntülendi. Özel bir şekilde eğitilen komandoların görüntüleri hayranlık uyandırdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman komandolarından eşsiz bir eğitim yayınlandı. Özel olarak seçilen ve eğitime tabi tutulan komandolar; kara, deniz, hava safhasıyla İzmir, Ankara ve Kayseri’de meydana gelen ‘Jandarma Komando İhtisas Kursu’na katılım sağlıyor. Özenle seçilen Komandolara burada; özel operasyonlar, nokta operasyonları, silah bilgisi, atış ve keskin nişancı, harita bilgisi, dağcılık, ilk yardım gibi birtakım konularında eğitim veriliyor. 

SAYILARI ZAMANLA AZALTILIYOR 

İzmir’de bulunan Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı da en meşakkatli eğitimler içinde belirlenen Jandarma Komando İhtisas Kursu’na ev sahipliği yapıyor. Gönüllülük esasına göre subay ve astsubayların başvuru yapabildiği kursta belirlenen testlerin ardından sayıları 35’e inen “özel komandolar”, başladıkları kursta birbirinden zorlu eğitimlere tabi tutuluyor.
Kayseri’de ‘Şiddetli Soğuklarda ve Derin Karda Harekat, Ankara’da ‘temel dalış’ eğitimlerini icra eden komandolara, İzmir’deki Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda ise bot operatörlüğü, dalış, helikopterden atlama ve toplama, beden gelişimi ile yakın boğuşma gibi gece ve gündüz safhalarından oluşan eğitimler veriliyor. 

UZMAN EĞİTMENLER EŞLİĞİNDE YETİŞTİRİLİYORLAR 

Altı ay süren kursta komandolar; yerleşim merkezinde muharebe, özel operasyonlar, nokta operasyonları, silah bilgisi, atış ve keskin nişancı, harita bilgisi, dağcılık, ilk yardım gibi çeşitli konularda eğitim görüyor. Alanında uzman eğitmenlerce verilen kursta komandolar; yurt içi ve dışında her türlü arazi ve iklim şartlarında, bina, kara, hava, demiryolu taşıtlarında özel operasyonları planlayarak icra edebilme kabiliyetine sahip oluyor.
Komandolar; dağ, orman, meskun mahal, şiddetli soğuklar ve derin karda dahil harekat taktik ve tekniklerini ustalıkla uygulayabiliyor. 

NEFES KESEN BİR EĞİTİM OLDU

Sonsuz mavi sularda tüm gözleri üzerinde bırakan söz konusu tatbikat Anadolu Ajansı (AA) ekibi, ‘ihtisaslı komandoların’ Ege Denizi’nin derin sularındaki zorlu tatbikatını görüntüledi. Helikopterden atlama, denizde yardım isteyen sığınmacıları helikopterle kurtarma, dalış, bottan atlama ve toplama gibi gerçeği aratmayan eğitimler adeta nefes kesti.
Güç, cesaret ve kararlılık gerektiren harekata katılan komandolar gösterdikleri başarıyla dosta güven, düşmana korku veriyor. 

‘ÖZEL OPERASYONLARI İCRA EDEBİLME KABİLİYETİNE SAHİP OLUYORLAR’

Foça Jandarma Komando Okulunda İhtisas Konular Kurulu’nda görevli Astsubay Kıdemli Başçavuş Gürcan Ordu, kursun önemine ilişkin şu ifadeleri kullandı: 

‘Jandarma Komando İhtisas Kursu’nda eğitim gören komandolar, yurt içinde ve dışında her türlü arazi ve iklim şartlarında, bina, kara, hava, demiryolu taşıtlarında özel operasyonları planlama ve icra edebilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Jandarma komandolarımız dağlarda, ormanlarda, meskun mahallerde, şiddetli soğuklarda ve derin karda harekat taktik ve tekniklerini ustalıkla uygulayabilmektedir. Komandolarımız ayrıca patlayıcı madde ve EYP, ilk yardım, keskin nişancı, paraşüt, dalış, bot operatörlüğü, helikopterden atma-toplama, kayak ve yakın boğuşma konularında da özel eğitim almaktadır.’
Source link

About admin

Check Also

Nazilli’de acı son!

Nazilli Yıldıztepe Mahallesi 51 sokakta bulunan evde önceki gün akşam kapı üzerine kilitlenen ve sağlık …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *